По краплі зі світу в моїй поштовій скринці або чому я посткроссер. Частина перша

Цей пост визрівав дуже довго. Ніяк не могла зрозуміт, з якого боку за нього братися. Інформації багато, знимок ще більше, тому прийдеться розділити тему на дві-три статті, а от емоції якось не передаються друкованими словами…

Отже, ця стаття про посткроссинг.

Не знаю чому, але ще з дитинства я обожнюю отримувати листи і посилки. В молодших класах листувалася з дівчатами з різних міст, але все обмежувалося 3-4 листами. А потім з`явився інтернет… Я час від часу переглядала мамині листівки з 80-их і думала :”Ех, от би мені листівочку”. І так склалося, що мої думки матеріалізувалися. Більше року тому, весною 2014 року ми з подружкою Уляною вибрались на каву. Може не на каву, а на вино, але це не так важливо. Важливо те, що Уляна несла на пошту відправляти кілька листівок. Звісно, розказала мені про посткросинг. Я зареєструвалася в той же ж день))

Що таке посткроссінг? Це обмін листівками із посткроссерами з усього світу. Схема доволі проста. Все детально описано в правилах на сайті, але я так згрубша спробую розказати про основні моменти. Щоб отримувати листівки з усього світу, потрібно зареєструватися на сайті посткросингу, створити профайл, після чого програма видає Вам 5 адрес, на які треба відправити листівку. Кожна листівка має свій ID-код, який потрібно написати на листівці. Щасливий власник Вашої листівки за допомогою цього коду реєструє листівку. І ось, коли перша листівка зареєстрована, Ваша адреса відкривається іншим посткросерами. З цього моменту можна починати перевіряти свою поштову скриньку)) В середньому це займе близько місяця-півтори… Система працює так, що скільки відкриток ти відправив, стільки ж і отримаєш. Спершу більше, звісно, відправлених. Така специфіка якась, але десь через півроку в мене зрівнялася кількість отриманих-відправлених листівок.

Ще один важливий момент. Ти не знаєш звідки отримаєш листівку, той, кому відправляєш свою, також про це не знає. На отриману листівку відповідається електронною поштою після реєстрації. Тобто, здебільшого, обмін односторонній і разовий. Для тих, хто бажає обмінюватися з кимось із посткроссерів і пізніше, існує поняття direct swaps. При реєстрації в пункті direct swaps ставиться пташка(yes). Це означає, що Ви не проти того, щоб отримати листівку у відповідь на свою. І знову ж таки, якщо Вам настільки сподобалася поштівка, що Ви хочете відповісти, варто перевірити чи даний посткросер підтримує direct swaps. Власне, адресу в профайлі не можна писати. Така система потрібна, щоб контролювати справедливий розподіл адрес. Про обмін поза посткроссингом, тобто про direct swaps я напишу в наступній статті.

Як знати яку вибрати листівку? Для цього власне заповнюється профайл.Інформація може бути найрізноманітніша. Дехто пише всього одне два речення, в декого здоровенний текст. Зазвичай це кілька слів про посткроссера, його улюблені заняття, смаки, сім`ю тощо, а найважливіше — вподобання у листівках. Як на мене, то цікавіше, коли список таких побажань великий. Так легше підшукати відповідну листівку. Тому що суть посткроссингу не лише отримати класну листівку, а й потішити отримувача своєю. Загалом, про вибір, тематику і місця продажу листівок можна написати ще одну статтю) Тому зупинюся поки на цьому.

Про що писати у листівках? Офіційна мова посткроссингу — англійська. Але елементарних знань цілком достатньо, щоб підписати листівку. Головне вказати адресу і код! а сам текст під настрій. Наприклад, дуже часто мої листівки починаються такими словами: “Привіт! Мене звати Софія і я живу в чудовому Львові — місті прекрасної архітектури, багатої історії, мистецтва, кави та солодощів!” Часто потрібні слова з`являються зразу після перегляду інформації про посткросера, якому пишеш. Я обов`язково вказую ще дату, погоду і гарне побажання. Часом пишу про себе, якщо була в місті, де живе отримувач, пишу про враження від нього…Словом, все залежить від ситуації.

Як відправити листівку? Дуже просто) Купити листівку, підписати, прийти на пошту, купити марку, закинути в скриньку.

Марки то “окрема пісня”. Є авіа, є наземні. Головне не тормознути і не наліпити на листівку в США наземну марку. Різниця в ціні близько 1,5 грн. Плюс-мінус. Ціна, на жаль, від долара залежить. Але, загалом, цілком підйомна ціна. Якась така фіщка, що листівки відправлені наземним транспортом частіше губляться. Не знаю, чи це наша пошта така чи що, але таки губляться. В посткроссингу є термін expired postcard. Це листівка, яка подорожує більше 60 діб. Якщо за 60 днів листівка не була зареєстрована, то відкривається нова адреса. Сумно, звісно, особливо, коли це якась супер класна листівка, але що поробиш, часом в житті журбинки трапляються…

Марки бувають стандартні і художні. Художні то такі красіві-красіві. З жабами, наприклад. Чи з гуцулами, або голубами, або козаком Мамамаєм. Проблема в тому, що вони трохи великі і часом з трудом влазять на ту нещасну листівку. Типу, або текст, або марка))) Стандартні теж красіві, но не настільки. З листочками всякими. от як наклеїти всю вартість марки оцими стандартними, але різного номіналу, тоді їх багато і вони всі різні листочки, от тоді теж гарно. Ну але все одно, Мамай краще)) Можна ще хіба конверт купити і його заклеїти марками, на нього всі влізуть))

А тепер трохи про мій досвід. Як я вже писала, я в посткроссингу вже трошки більше року. За цей час в мене 117 отриманих і 120 відправлених. Ще з 10-12 загубилися по дорозі. А ще в мене є пачка з штук так 60 отриманих по обміну. і листи є) але про це окрема стаття буде)

IMG_2303

Сьогодні мені нарешті дійшли руки і я пересортувала свої отримані листівки. Я ще не придумала, яка система краща. Спершу я складала по датах, потім просто в купу, бо вони перемішувалися, коли їх переглядали. Не так зовсім в купу, а в коробочку. Коробочки мінялися, росли, зараз коробка з-під нюрнбернзьких пряників.

Спершу я перескладала листівки по тематиці : туристичні, коти, ведмеді, різдвяні, ретро, мистецькі, Мумітролі, ровери і інші. Потім посортувала по країнах і виклала в алфавітному порядку. Загалом у мене листівки з 30 країн світу. Найбільше з Німеччини – 23, з Росії – 20, з Нідерландів — 10, по 8 з Білорусії і Фінляндії, 5 з Чехії і 4 з Британії, по 3 з Литви, Сінгапуру, Франції,Тайваню, Китаю, по 2 — з Ірландії, США, Японії, Швейцарії, Польщі і по одній з Австралії, Австрії, Намібії, Норвегії, Італії, Португалії, Індонезії, Малайзії, Латвії, Бельгії, Словенії,Болгарії і Угорщини. Ось так. По статистиці найбільше посткросерів у Нідерландах, Німеччині, Фінляндії, США, Китаї, Росії, Україні і Білорусії. А от в Намібії всього кілька десятків людей, і отримати від однієї з них листівку було дуже круто! Я в жодному разі не кажу, що листівки з Німеччини нецікаво отримувати, але погодьтеся, щось незвичне  є в листівках з Японії чи Австралії. Можливо, тому що Німеччину я об`їздила вздовж і впоперек, а от в Намібію не факт, що колись попаду. Може це в мене дуже особисте, але я навіть не знаю як описати емоції, коли дістаєш зі скриньки декілька листівок і одна з них з якоїсь далекої малознайомої країни. Чесно, я навіть не знала, де та Намібія конкретно на карті. А так хоч погуглила)) Властиво, це ще один бонус посткросингу. Це не просто листівка, а джерело інформації, клаптик іншого світу, можливо, з іншими традиціями і культурою. І це просто надзвичайно цікаво. Ніколи не знаєш, до якої країни торкнешся з наступною поштою…А ще та дрібка інформації в листівці трохи розширює знання не лише про країну і її архітектуру/культуру/мистецтво, а й про людей, які живуть десь в сусідній Польщі чи далекій Австралії. І вдвічі приємніше, коли ту листівку вибирали згідно моїх побажань. Напиклад, з Мумітроляими)) Листівки з мумінками — найбільша радість))

IMG_2312

Або листівки фінки Inge Look)) Просто неймовірні акварельні роботи з купою прихованих деталей.

IMG_2316

 

А як вам jetoy?)))

IMG_2317

Ще трошки Китаю:

IMG_2318 IMG_2319

А ось ведмеді. Яка ж сім`я ведмедів без ведмежих листівок?))

IMG_2322

Різдвяні+)

IMG_2323

Коти! багато котів! 25 котів) І ось вона — листівка з Австралії))

IMG_2327

 

IMG_2328

Володар перснів, ровери, ретро і всякі різні)

IMG_2329 IMG_2330 IMG_2324

Мистецькі. Від картин з Ермітажу до концептуального мистецтва)

IMG_2331

І туристичні. Не менш цікаві. Особливо класно отримати листівку з міста, де вже був. От ,наприклад, з тих міст, котрі я бачила, в мене є з Брюгге, Бремену,Любеку,Гамбургу, НюрнбергуПраги, Карлових Варів, Оломоуцу,Парижа, а в Марсель ми потрапили через 2 чи 3 місяця після того, як я витягла листівку з ним з поштової скриньки. І навіть сфоткались біля споруди, зображеної на листівці.

IMG_2321

 

А так виглядають листівки посортовані по країнах в алфавітному порядку)

IMG_2334

Це таке вступне слово про посткросинг. Далі буде…